Fizyka w szkole podstawowej

Tania Książka – Spotkania z fizyką 8. Podręcznik do fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej to publikacja do zapoznania się z zagadnieniami fizycznymi. Jej autorkami są kobiety cenione w świecie nauki, czyli Grażyna Francuz-Ornat, Maria Nowotny-Różańska oraz Teresa Kulawik. Postarały się one o to, by ich podręcznik był bardzo dobrą pomocą naukową. Łączy w sobie bogactwo treści oraz ciekawą oprawę graficzną.

“Spotkania z fizyką 8”. czyli bardzo dobry podręcznik do nauki fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej


Fizyka należy do tych przedmiotów, które często bardzo trudno zrozumieć. Niektóre książki lub podręczniki pisane są językiem naukowym, co sprawia, że uczenie się z nich wydaje się być niesamowicie problematyczne. Do tego, by uczniowie zrozumieli najważniejsze zagadnienia z tego zakresu potrzebne są odpowiednie pomoce naukowe. Taką jest na przykład publikacja “Spotkania z fizyką 8. Podręcznik do fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej“. Dzięki niej uczeń ma okazję bliżej poznać tematy dotyczące:

 • elektroniki,
 • prądu elektrycznego
 • fal i ich drgań,
 • elektrostatyki,
 • optyki,
 • magnetyzmu.

Prosty i przystępny język sprawi, że nawet te najtrudniejsze zagadnienia zostaną uznane za proste i przyjemne. Atrakcyjności dodają różnego rodzaju elementy graficzne, jak schematy, obrazki lub wykresy i tabelki. 

Książka do nauki fizyki dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych “Spotkania z fizyką 8.” porusza również zagadnienia, które były omawiane w latach wcześniejszych. Dzięki temu młodzież przypomina sobie to, co wcześniej przyswoiła. W każdym rozdziale znajduje się również ciekawa analiza naukowego tekstu. Pasuje on do omawianego zagadnienia. W publikacji pojawiają się również dokładnie opisane doświadczenia i eksperymenty. Można je wykonać samodzielnie w domu i potem zinterpretować. Są one bardzo ciekawe i przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania przedmiotem. Dotyczą one na przykład działania i częstotliwości różnych dźwięków.

 

 

 

Czy “Spotkania z fizyką 8” dobrze przygotują ucznia do egzaminu ósmoklasisty?

Publikacja “Spotkania z fizyką 8. Podręcznik do fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej” została stworzona specjalnie dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych (https://www.taniaksiazka.pl/fizyka-spotkania-z-fizyka-podrecznik-dla-klasy-8-szkoly-podstawowej-edycja-2021-2023-grazyna-francuz-ornat-p-1520194.html). Autorki uwzględniły poziom wiedzy uczniów oraz zagadnienia, które omawiane były rok wcześniej. Podręcznik jest ułożony logicznie i napisany w bardzo przyjazny sposób.

“Spotkania z fizyką 8. Podręcznik do fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej” – ciekawa publikacja do łatwej i skutecznej nauki fizyki dla ósmoklasistów


Niektóre przedmioty wydają się być trudne i mało zrozumiałe. Dlatego też warto przedstawiać je w prosty sposób. Tak jest w przypadku fizyki. Okazuje się jednak, że nawet ten przedmiot może być nauczany bardzo ciekawie i zainteresować nim uczniów. Pomagają w tym pomoce naukowe. Jedną z nich jest publikacja “Spotkania z fizyką 8. Podręcznik do fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej“, za którą odpowiada wydawnictwo Nowa Era. Łączy on dwa istotne aspekty: bogatą i interesującą treść oraz bardzo ciekawą szatę graficzną. Znajdują się tam takie elementy, jak:

 • infografiki wyjaśniające różne zagadnienia,
 • schematy, wykresy oraz tabelki,
 • analiza tekstów naukowych,
 • podsumowania,
 • testy sprawdzające,
 • ćwiczenia rozwijające,
 • propozycje doświadczeń i eksperymentów,
 • wytłuszczone pojęcia i definicje,
 • przypomnienie najważniejszych informacji z lat wcześniejszych.

Podręcznik do fizyki dla klas ósmych “Spotkania z fizyką 8.” skupia się przede wszystkim na tematyce związanej z optyką i magnetyzmem. Porusza również zagadnienia dotyczące prądu elektrycznego oraz elektrostatyki. Uczeń ma także okazję poznać aspekty związane z optyką oraz drganiami i falami. Dzięki prostemu i przejrzystemu układowi nauka zagadnień fizycznych staje się o wiele łatwiejsza. Pomagają w tym również ciekawostki ze świata nauki oraz odniesienie do życia codziennego. Podręcznik daje wiele możliwości nauki i zdobywania wiedzy. Może również przyczyni się do tego, że uczniowie zainteresują się przedmiotem?

 

Obowiązkowa lektura dla przyszłych fizyków

W wyższych klasach szkoły podstawowej stopniowo wdrażana jest nauka przedmiotów ścisłych, takich jak fizyka, biologia czy też chemia. Być może nie ma ich na końcowym egzaminie, jednak wybierając profil w liceum istnieje ogromna szansa, iż spotkamy się już z kwestiami omawianymi wcześniej. Warto więc, by przyłożyć się już wcześniej, a tym samym uniknąć niepotrzebnych trudności w liceum czy też technikum. Przyda nam się do tego z pewnością “Spotkania z fizyką 8. Podręcznik do fizyki dla klasy ósmej szkoły podstawowej” autorstwa Grażyny Francuz-Ornat, Marii Nowotny-Różańskiej oraz Teresy Kulawik, o którym więcej przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu.

Grunt dla dalszej edukacji

Wspomniane wydanie odznacza się przede wszystkim jasnym oraz zrozumiałym dla ucznia tłumaczeniem skomplikowanych fizycznych zagadnień. Szereg ilustracji, grafik oraz schematów świetnie obrazuje poszczególne zjawiska, a dołączone doświadczenia umożliwiają sprawdzenie w praktyce danych informacji. Dodatkowo, zadania podsumowujące każdy temat usystematyzują wiedzę u ucznia, dzięki czemu zyska umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Cały podręcznik rozwija u naszego dziecka zainteresowania związane z fizyką, stąd warto zdecydować się właśnie na jego zakup. Jak jednak jeszcze pomóc ósmoklasiście w zdobywaniu potrzebnej w przyszłości wiedzy?

Dodatkowe zajęcia

Świetnym sposobem okazać się może zapisanie ucznia na dodatkowe kursy oraz zajęcie, które organizowane są najczęściej przez różne instytucje. Umożliwiają one skojarzenie nauki z czymś przyjemnym, a także stanowią niezapomnianą dla dziecka przygodę. Co więcej, najczęściej są darmowe, stąd nie musimy bać się o nadwyrężenie domowego budżetu. Warto zwracać uwagę na edukację naszej pociechy od najmłodszych lat. Wczesne wdrażanie pozytywnych nawyków pozwoli na utrzymanie ich przez resztę życia. Podobnie jest w edukacji, nie tylko tej fizycznej. Obecnie dostęp mamy do wielu technologii, które ułatwiają to zadanie – dlaczego by więc z nich nie korzystać?